SAM_7466-ps.k
SAM_8195-ps-k
Untitled-1

Rulluisutamine

Freeskate (Freeride & Urban Skating) on väga mitmekülgne ja ekstreemsete võimalustega ala, rulluisutamine toimub igal pool kus vähegi võimalik, aga peamiselt harrastatakse sõita linnalikus keskkonnas. Freeskate ühendab mitut erinevat rulluisustiili – kiirrulluisutamine, trikirulluisutamine, off-road rulluisutamine, fitnessdownhill. Freeskate rulluisutaja oskab hulgaliselt erivevaid pidurdamis-, manööverdamis-, slide’imis- ja hüppamisviise, sõidab nii edaspidi kui ka tagurpidi või külg ees. Rulluisutades läbitakse erinevaid takistusi (tänava äärekivid, järsud kurvid, laskumised, kehva teekattega lõigud (offroad sõidustiil), trepid, muru, jne), sooritatakse hüppeid, trikke ja kiirused võivad olla samuti väga suured. Freeskate sõidustiili kasutades saab kõik oma oskused proovile panna ja sõita valitud sihtkohta võimalikult lühemat teed pidi võimalikult kiiresti.

 

No images found!
Try some other hashtag or username

Toimuvad ka freeskate rulluisukrossi võistlused, kus võistlevad korraga neli võistlejat rajal, kellel tuleb läbida erinevate takistustega rada võimalikult kiiresti ja kaks kiiremat pääsevad järgmisse vooru edasi.

Lisaks toimuvad ka erinevad hüppe võistlused. Free jump on rulluiskudega kõrguse hüppamine üle lati, algkõrguseks on vähemalt 70 cm naistel ja 1 meeter meestel. Latti tõstetaks esimesel 3 ületusel 10 cm võrra ja igal järgneval ületusel 5 cm võrra. High Jump on kõrguse ületamine kickerit kasutades, algkõrguseks vähemalt 1,6 meetrit naistel ja 2 meetrit meestel. Latti tõstetaks esimesel kolmel ületusel 10 cm võrra ja igal järgneval ületusel 5 cm võrra.

 

Freeskate rulluisutamises kasutatatakse freeskate rulluiske. Freeskate rulluisud on väga vastupidavad, kvaliteetsed, kiired ja hea manööverdusega. Osadel mudelitel on kannapehmendused, et kõrgematel hüpetel maandumist pehmendada. Rataste suurused on 76-90mm. Freeskate rulluisutamises on hakatud hiljuti kasutama ka 3×110 mm rataste kombinatsiooni. Parematel ja kergematel mudelitel on saapad tehtud süsinikkiust. Freestyle slaalomi sõitmiseks pannakse freeskate rulluiskude otsmised rattad 2-4 mm võrra väiksemad, kui keskmised rattad, et uiskudega oleks parem manööverdada.

Freeskate kujunes välja Friday Night Skate üritustest 90ndate alguses. Erinevates linnades toimuvatel Friday Night Skate rulluisu üritustel hakkas tasapisi välja kujunema freeskate sõidustiil. Suurema panuse ala arengule andsid julgemad, ekstreemsemad ja osavamad sõitjad, kes Friday Night Skate’idel osalesid. Rulluisutootjad hakkasid vastavalt tootma ka freeskate rulluiske, mis olid vastupidavamad ja paremad linna tänavatel sõitmiseks. Eestis hakati Freeskate rulluisutamisega tegelema 2000ndate aastate alguses, kui algasid Tallinnas Friday Night Skate rulluisuüritused. Kindlasti annab nendel üritustel osalemine palju vajalikke kogemusi juurde, kuid ei ole alati piisav omandamaks freeskate sõidustiili. Eestis on võimalik freeskate rulluisustiili õppida ja treenida Rulluisukoolis.

Eestis saab selle alaga tegeleda kõikides linnades ja külades, kus vähegi siledam teekate on. See ala ei eelda ratta- ega kõnniteede olemasolu, aga samas ei tähenda see ka seda, et peaks selleks ainult sõiduteid kasutama, alati võib kasutada kõiki võimalikke võimalusi. Kuid enne sõiduteele liikluse vahele minemist võiks kindlasti head freeskate rulluisutamise oskused olla.

Freeskate harrastajaid on hetkel veel vähe, kuna enamus rulluisutajaid eelistavad sõita vaid spetsiaalsetel rulluisutamise jaoks mõeldud teelõikudel või parkides. Aga huvilisi ikka leidub, kuna ala on ise põnev ja ekstreemne ning rulluiske on hea kasutada transpordivahendina.

Freeskate ala saab olema rohkem kajastatud ja hakkab rohkem esile tulema ka teiste paljude rulluisualade seast. Sellel rulluisualal on väga palju potensiaali ja tulevikus pakub see kindlasti palju huvi rulluisutajatele ja ka publikule.